Přednáška o historii rekreace
- Posted by Lucie Hašková
- On 6. 1. 2025
Zveme vás na přednášku Václava Matouška ReKreace, která se koná v úterý 14. ledna v 18 hodin v knihovně.
K zakoupení bude kniha ReKreace autorského kolektivu Václava Matouška, Davida Vávry, Martina Mlynariče a Jana Matouška.
Anotace přednášky:
Předmětem přednášky je problematika vzniku a počátečního vývoje rekreačních kolonií obyvatel Prahy ve 2. polovině 19. a 1. polovině 20. století.
V 60./70. letech 19. století vrcholila prvá etapa průmyslové revoluce a industrializace v českých zemí. Naše země se staly plně industrializované a urbanizované. Měšťanské podnikatelské elity i příslušníci vyšší střední vrstvy se dostali majetkově i společensky na úroveň rodové aristokracie a snažili se šlechtě vyrovnat i svým životním stylem. Příslušníci podnikatelských elit si po vzoru šlechty kupovali či budovali na venkově zámky.
Vyšší střední vrstvy (advokáti, vysocí státní úředníci, univerzitní profesoři, lékaři, významní umělci) se spokojili s nabídkou koupě nebo pronájmu vil ve villegiaturách – rekreačních koloniích v dosahu do 30 km od centra Prahy.
Od 2. poloviny 19. století se v evropských zemích, včetně zemí českých, formoval proud jiného druhu rekreačních aktivit, které byly založeny na pěstování těsnějších vazeb s přírodou formou tělovýchovy, závodního sportu, turistiky, zahrádkářství, po roce 1900 hnutí woodcraft a skaut.
V roce 1918 se oba dva proudy trávení volného času na venkově v rekreačních koloniích protly: první napodobující životní styl aristokracie a druhý méně formální, sportovní, tábornický a chatařský.
Vývoj rekreačních kolonií nadále ovlivňovaly hospodářské cykly (období prosperity ve 2. polovině 20. let, hospodářská krize v 1. polovině 30. let), politický vývoj (narůstající nebezpečí fašismu a zahájení 2. světové války) i vývoj sociální (zavedení jednotné osmihodinové pracovní doby, zkrácená pracovní doba v sobotu, volné neděle, dovolená pro všechny zaměstnance).
Prof. PhDr. Václav Matoušek, CSc. přednáší na Katedře sociální a kulturní ekologii Fakulty humanitních studií Karlovy univerzity.
Plakát zde.
0 Komentáře